Grenlandzki futbol
Już pierwszego dnia po przyjeździe na Grenlandię wiedziałem że miszkający tu ludzie więdzą co to futbol – po tym jak powiedziałem że jestem z Polski pytali co dzisiaj robią Grzegorz Lato i Zbigniew Boniek.
Bo piłka nożna znana była na Grenlandii od dawna. Jej grenlandzka odmiana do dzisiaj rozgrywana jest na przerwach w szkołach czy też podczas spotkań rodzinnych. Gra ta nie ma ściśle określonych reguł, jest mieszanką rugby i piłki nożnej przy czym piłkę raczej trzeba kopać niż trzymać w rękach.
W przeszłości grano piłką zrobiono z foczej skóry i wypchaną szmatami. Gra polegała na wybiciu piłki do wody na południu lub północy osady a podział na drużyny był naturalny – grali przeciw sobie reprezentanci poszczególnych rodzin lub też mieszkańcy północnej i południowej części osady.
W 1971 roku założony został Grenlandzki Związek Piłki Nożnej (Kalaallit Nunaanni Isikkamik Arsaattartut Kattuffiat) a pierwszy międzynarodowy mecz rozegrany został w 1980 roku (przegrana 6-0 z Wyspami owczymi). Związek zrzesza ponad 70 klubów i odpowiedzialna jest za organizacje piłki nożnej na Grenlandii.
Ze względu na duże odległości i niewielką liczbę ludności na Grenlandii nie ma regularnej ligi lecz corocznie w jednym z miast rozgrywane są mistrzostwa Grenlandii. Mistrzostwa rozgrywane są systemem turniejowym, do mistrzostw zgłosić się może każda zarejestrowana na Grenlandii drużyna przy czym klub sam musi pokryć dość wysoki koszty podróży a organizator turnieju finałowego pomaga w zakwaterowaniu zawodników i trenerów. Po rozegraniu lokalnych meczy kwalifikacyjnych w turnieju finałowym bierze udział dziesięć drużyn podzielonych na dwie grupy. Mistrzostwa cieszą się dużą popularnością, wszystkie mecze transmitowane są w krajowej telewizji KNR a mimo że przy większości boisk nie ma trybun na wszystkie mecze przychodzi spora liczba widzów którzy najczęściej oglądają widowisko z otaczających boiska skał. Aktualnym mistrzem Grenlandii (2012) jest zespół B 67 z Nuuk który w finale pokonał zespół Nagdlúnguak z Ilulissat. Mistrzostwa Grenlandii w 2013 roku odbędą się w Qaqortoq. Na Grenlandii corocznie rozgrywane są również piłkarskie mistrzostwa dla kobiet i oldbojów.
Grenlandia ma również reprezentację narodową w piłce nożnej jednak nie może brać udziału w mistrzostwach świata ze względu na brak wystarczającej liczby boisk piłkarskich odpowiadających standardom FIFA. W 2009 roku do użytku oddane zostało pierwsze na Grenlandii boisko ze sztuczną trawą. Na Grenlandię przyleciał sam prezydent FIFA Sepp Blatter i jako że nawierzchnia uznana została za odpowiadającą standardom jest nadzieja na to że Grenlandia wkrótce zostanie członkiem tejże organizacji. Pozostaje tylko pytanie do której konfederacji będzie należała UEFA (ze względu na polityczną przynależność do Danii) czy CONCACAF (ze względu na geograficzną przynależność do Ameryki północnej).
Na dzień dzisiejszy Grenlandia najczęściej gra międzynarodowe mecze z reprezentacjami Islandii i Wysp Owczych. Grenlandia jest również członkiem International Island Games Association która co dwa lata organizuje coś w rodzaju olimpiady dla terytoriów znajdujących się na wyspach. Członkami tej organizacji są np. Giblartar i Szetlandy a byłymi członkami są właśnie Islandia i Wyspy Owcze które w dniu dzisiejszym są członkami FIFA.
Grenlandczycy kochają również oglądać piłkę nożną w telewizji a największą popularnością cieszy się liga angielska.
W najbliższym czasie opiszemy inne dyscypliny sportów uprawianych na Grenlandii. Następna będzie piłka ręczna!
Zainteresowanych zapraszam do lektury mojej książki, znajduje się w niej obszerny rozdział o piłce nożnej.