Kiedy i gdzie można jeżdzic psim zaprzęgiem w Grenlandii?

Jeżeli chcesz przeżyć wspaniałą przygodę jaką jest zapewne jazda psim zaprzęgiem musisz wiedziec, że grenlandzkie husky można zobaczyc tylko na połnoc od Sisimiut (Grenlandia zachodnia) i na wybrzeżu wschodniam. Na południe od Sisimiut (Maanitsoq, Nuuk, Qaqortoq, Paamiut, Nanortaliq, Narsarsuaq) wolno trzymac tylko psy "niegrenlandzkie" (aby nie mieszac ras). Choc Grenlandia wielu Polakom kojarzy się z krainą wiecznego lodu nie przez cały rok można jeżdzic psim zaprzęgiem. Początek sezonu zależny jest od ilości opadów śniegu, zwykle pierwsze zaprzęgi wyruszają w drogę końcem pażdiernika. Wtedy istnieje możliwośc jazdy zaprzęgiem przy świetle zorzy polarnej. Naszym zdaniem najlepszy okres zaczyna się w marcu kiedy kiedy to można wybrac się na dłuższą wyprawę przy promieniach wiosennego słońca. Koniec kwietnia to zwykle koniec sezonu "zaprzęgowego"

Więcej o tym co i kidy zobaczyć można na Grenlandii znajdziesz w artykule Kiedy na Grenlandię

Czy możliwa jest pomoc w organizacji wycieczek indywidualnych które nie znajdują się w ofercie poznajgrenlandie.pl?

Tak, chętnie udzielamy pomocy przy prywatnych wyjazdach. Naszym celem jest przede wszystkim prezentacja Grenlandii jak najszerszemu gronu zainteresowanych. Prosimy o kontakt w sprawie szczegółów.

Co spakować na letnią wyprawę?

Wybierając sie na Grenlandię latem należy byc przygotowanym na zmienną pogodę. Większość dni będzie zapewne słonecznych z temperaturą ok. 20 stopni, jednak liczyć się trzeba z nagłym opadami deszczów lub wiatrem. Do plecaka należy spakować rzeczy, które zabralibyśmy udając sie na wyprawę górską w Polsce:

 • kurtkę przeciwdeszczową
 • okulary słoneczne
 • dobre buty do wędrówek
 • cienką czapkę i rękawiczki
 • moskitierę - w niektórych rejonach duże ilości komarów potrafią być bardzo irytujące, środki owadobójcze nie sprawdzają się najlepiej

UWAGA: nie zapomnij lekkich letnich ubrań (częsty błąd turystów)

Kiedy zobaczyc można zorze polarną?

Zorza polarna to warte zobaczenia zjawisko widoczne w całej Grenlandii jednak nie przez cały rok. Aby ją zobaczyć należy przyjechać na Grenlandię w miesiącach zimowych, od października do lutego/marca. Pobyt taki najlepiej połączyć z przejażdżką psim zaprzęgiem w blasku zorzy polarnej. Zobacz zdjęcia zorzy polarnej w: http://poznajgrenlandie.pl/app/galeria/index/id/6.html http://www.greenland4u.dk/gr_nordlys.htm

Jak dostać się na Grenlandię?

Na Grenlandię dolecieć można dwoma liniami lotniczymi: Air Greenland z Kopenhagi i oraz Air Iceland z Islandii. Air Greenland lata przez cały rok i z dużą częstotliwością oraz obsługuje wszystkie trasy wewnątrz kraju. Air Iceland lata dużo rzadziej, najczęściej obsługuje trase Reykiawik-Nuuk oraz Reykiwik-Ilulissat.

Turyści chcący dostać się do Sisimiut mogą połączyć podróż jedną z tych lini z podróżą morską liniami Arctic Umiaq Line (tylko między mastami grenlandzkimi). Bilety i rozkład jazdy znajdziecie na stronie http://aul.gl/en.html
 
 

Jakie są ceny na Grenlandii?

Grenlandia nie jest tanim krajem, niestety. Powodem tego jest głównie cena transportu jaka musi być dodana do praktycznie wszystkich produktów. Nie pomaga tu nawet brak podatku VAT.  Większość produktów sprowadzana jest z Danii lub innych państw skandynawskich choć coraz częściejw sklepach pojawiają produkty z Niemiec, Islandii czy też Polski (np. kurczaki, mrożone warzywa, Prince Polo).

Niepisna reguła mówi że aby wyliczyć cenę produktu na Grenlandii do wysokich już cen skanynawskich należy doliczyć 20%. Reguła ta nie sprawdzi się przy zakupie towarów spożywczych których nie da się przetransportować zamrożonych i które mają krótką date ważności.

Przykłady produktów i cen podane w koronach duńskich(1 zl - 0.55 DKK).

 • Chleb ciemny 1 kg - 30 DKK
 • Mleko homogenizowane 1 ltr. - 10 DKK
 • 1 kg. mięsa - 70 DKK
 • Pasztet 0.5 kg - 25 DKK
 • Ogórek 1 szt.  - 30 DKK
 • Jajka 20 szt. - 30 DKK
 • Musli 1 kg. - 35 DKK
 • Piwo 0.33 l - 15 DKK
 • Papierosy 20 szt. - 70 DKK

Ceny podane dla większych miejscowoci. W mniejszych osadach należy się spodziewać wyższych cen.